kadayıf tarifi
tepsıde kadayıf
kadayıf

Cevizli Kadayıf Tarifi

  • Yarım kg kadayıf
  • 150gr tereyağı
  • 150gr ceviz
  • Şerbet İçin
  • 3 bardak şeker
  • 3 bardak su
  • Çeyrek limonun suyu

Kadayıf Tarifi Videosu

1. aşama

İlk olarak şerbetimizi hazırlayalım ki biz tatlımızı yaparken bu sırada şerbetimizi soğumaya bırakabilelim. Şerbetimizi hazırlamak için tabiki ilk olarak 3 su bardağı suyumuzu bir sos tenceresine alıyoruz.

2. aşama

Ardından 3 su bardağı şekerimizi ilave ediyoruz. Şekeri ilave etmek için suyun ısınmasını falan beklemiyorsunuz direk olarak sudan sonra şekeri ilave edebilirsiniz biraz karıştıralım şeker dibe yapışmasın ve bırakalım şeker ve su kaynasın.

3. aşama

Suyumuz kaynamaya başladıktan sonra bir dakika bırakalım kaynasın ve çeyrek limonun suyunu ilave edip şerbeti ılınmaya bırakalım. Yalnız limon eğer sussuzsa yarım limon sıkabilirsiniz. Limonu ilave etmemizin sebebi şerbetin şekerlenmesini önlemek.

4. aşama

Şimdi şerbetimiz diğer tarafta ılınırken biz kadayıflarımızı hazır hale getireceğiz. Elimizde toplamda yarım kg kadayıf var. Bu yarım kg kadayıfın her tarafını eriteceğimiz 150gram tereyağını bulaştıracağız. Fakat tereyağı ocakta hafif hafif erittikten sonra bırakın önce kenarda ılınsın elimizi yakmak istemeyiz. (Buzdolabına koymadıkça tekrar donmaz merak etmeyin)

5. aşama

Şimdi tereyağımızı kadayıfların üzerine güzelce gezdirip hepsini ıslatalım. Hepsine tereyağının tamamen bulaştığına emin olduktan sonra kadayıfları göz kararı ikiye bölelim veya teraziniz varsa 250gr-250gr şeklinde ölçerek bölebilirsiniz.

6. aşama

Kadayıfların yarısını avcumuzun içiyle bastıra bastıra tepsimizin tabanına iyice yerleştiriyoruz. Eğer burada kadayıfları iyi bastırmadan gevşek bırakırsanız tatlınız servis ederken darma dağan olur o yüzden özellikle taban kısmında ki kadayıf için yaklaşık 5 dakika harcayıp tabana güzelce yerleştiriyoruz.

7. aşama

Tabana yerleştirdiğimiz kadayıfın üzerine bir makine yardımıyla ince çektiğimiz cevizi seriyoruz. Ceviz miktarı yaklaşık olarak kabukları hariç 150gram siz kendi damak tadınıza göre bu miktarı arttırabilir veya azaltabilirsiniz. Tamamen sizin tercihiniz.

8. aşama

Ardından kalan 250gram kadayıfıda cevizleri serdikten sonra tekrar üzerlerine yayıyoruz ve yine elimizle sıkıştırıyoruz bu sefer taban kısmına bastırdığımız kadar çok uğraşmamıza gerek yok. Taban için çok uğraşmamızın sebebi tatlımızı servis ederken komik bir görüntü oluşmasını engellemekti.

9. aşama

Evet tatlımız fırınlamaya hazır hale geldi. Şimdi 200c fırında 30-35 dakika altı üstü kızarana kadar pişiriyoruz. Fırınınız camlıysa ara sıra yakmamak adına kontrol edin. Eğer camlı değilse 25. dakikadan sonra kapağını hafif aralayıp bakmanızda fayda var fakat kapağı sürekli açıp ısı kaybına sebep olmayın.

10. aşama

Kadayıf tatlımız fırından çıktıktan 5 dakika sonra ılınmış yani yaklaşık oda ısısındaki şerbetimizi tatlımızın üzerine eşit şekilde gezdirerek dağıtıyoruz ve yaklaşık olarak 2 saat sonra servis edebiliriz. İşte bu kadar basit tarifte anlamadığınız yerler varsa biraz aşağıda tarifin detaylı videosu var onu izleyebilirsiniz.

Kadayıf Tarifi Açıklaması
Kasım 11, 2014

Sizlere bu tarifimizde ve detaylı videomuz ve resimli tepside cevizli kadayıf tatlısı nasıl yapılır detaylı bir biçimde hem aşama aşama anlatacağız hemde videomuz sayesinde bu leziz tatlının yapımı hakkında aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacak. Aslında kadayıflı tatlılar içinde belkide en kolay olan tatlı tespide kadayıf tatlısıdır bunun sebebi sadece kadayıfların tepsinin tabanına dizildikten sonra araya ceviz dökülmesi ve üzerine tekrar kadayıf serilmesinden ibaret olan çok basit ve aynı zamanda lezzetli bir şerbetli tatlı tarifi. Oktay usta cevizli tepsi kadayıf tatlısı tarifini aynı bizim gibi hazırladı.

Ayrıca künefe tarifimize de göz atabilirsiniz tepside kadayıf tatlısı tarifi ile çok benziyorlar künefenin tek farkı arasına özel künefe peyniri konması.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Şerbetli Tatlılar
Yapması 30 dakika sürüyor.
Pişmesi 35 dakika sürüyor.
Porsiyon: 4 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:420
Yağ:8
Karbonhidrat:9
Protein:2
Kolestrol:5
Sodyum:75
Anahtar Kelimeler kadayıf tarifi, tepside kadayıf