tas kebabi
kebap tarifi
etli yemek

Tas Kebabı Tarifi

Tas Kebabı Malzemeleri

  • Yarım kg. parça dana eti
  • 1 büyük boy soğan
  • 2 adet domates
  • 1 yemek kaşığı salçada ilave edebilirsiniz
  • 1 adet havuç
  • 2 adet patates
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber

Tas Kebabı Videosu

1. aşama

İlk olarak dört yemek kaşığı sıvı yağımızı tenceremizin içine alıyoruz ve yarım kilogram parça dana etimizi yağımızın içine ilave ediyoruz.

2. aşama

Dana etlerimizi tenceremizin kapağı açık olarak kavuruyoruz.

3. aşama

Etlerin rengi değiştiğinde doğranmış bir adet büyük boy soğanımızı etlerimizin üzerine ilave edip karıştırıyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıp 30 dakika kadar pişiriyoruz.

4. aşama

30 dakika sonra tenceremizin kapağını açtığımızda etlerimiz suyunu salmış oluyor ve suyunu salmış olan etlerimizi karıştırıyoruz.

5. aşama

İki adet rendelenmiş domatesimizi etlerimizin içine ilave edip karıştırıyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıp 10 dakika kadar daha pişiriyoruz malzemelerimizi.

6. aşama

Malzemelerimiz 10 dakika daha piştikten sonra tenceremizin kapağını açıp doğranmış bir adet havucumuzu tas kebabı malzemelerimizin içine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

7. aşama

Sonra ise iki adet doğranmış patatesi alıp tenceremizin içine ilave ediyoruz. Patates hızlı piştiği için malzemelerimizin içine en son patatesi ilave ediyoruz ve tenceremizin kapağını kapatıp 10-15 dakika kadar tas kebabı malzemelerimizi pişiriyoruz.

8. aşama

Arkasından malzemelerimizin içine önce yarım çay kaşığı karabiberimizi sonra da bir tatlı kaşığı tuzumuzu ilave edip tencere kapağımızı kapatıyoruz. Patatesler hızlı piştiği için malzemelerimize ilave ettiğimizin dışında ikinci bir püf noktası verirsek videomuzda da gördüğünüz gibi etimizin sertleşmemesi için en son tuzumuzu atıyoruz.

9. aşama

Daha sonra tenceremizin kapağını kapatıp 2 dakika daha pişiriyoruz tas kebabı yemeğimizi ve hazır olan tas kebabı tarifimizi tabaklara alıp servis edebiliriz.

10. aşama

Leziz dana etli tas kebabı tarifimizi beğeneceğinizi umuyoruz. Afiyet olsun.

Tas Kebabı Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bugün sizlerle paylaşacağımız tarif dana etli kolay yemek tarifleri içinden tas kebabı tarifi olacak. Tas kebap Osmanlı mutfağının en meşhur et yemekleri arasında yer alır. Kebap tarifleri arasında bulunan tas kebabı yapılışı bakımından bakır bir tasta pişirildiği için adından almaktadır ve bu geleneksel kebap tarifi yanında sarımsaklı yoğurtta ikram edilir. Kebap çeşitleri arasında patlıcan kebabı tarifi de yine kuşbaşı etle yapılan tadına doyum olmayan farklı bir çeşit kebap tarifimizdir. Patlıcan kebabı dışında orman kebabı da kuşbaşı et ve sebzelerle yapılan bir kebap çeşididir. Orman kebabı tarifi malzemelerinin içinde bezelye de bulunmaktadır. Tas kebabı yemeği kuşbaşı et dışında tavuk tas kebabı olarak ta yapılabilen bir kebap tarifi çeşididir. Kebap et yemekleri tarifi içinde en çok istek alan sevilen yemek tariflerindendir. Oktay usta tas kebabı tarifini yaparken bizim gibi dana etli olarak yapıyor ve içine defneyaprağı da koyuyor. Tas kebabı tarifleri birçok çeşit et ve sebze ile yapılabiliyor. Tas kebabının altmışa yakın farklı tarifi bulunmaktadır. Bizim vereceğimiz tas kebabı tarifinin çok kolay ve pratik bir yapılışı var. Hazırladığımız bu videolu tas kebabı tarifinde tas kebabı nasıl hem kolay hem de lezzetli yapılır anlatıyoruz. Şimdi hazırladığımız videoyu izleyerek tarifimizi kolayca uygulamaya başlayalım.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Etli Yemek Tarifleri
Yapması 15 dakika sürüyor.
Pişmesi 45 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler et yemeği, osmanlı mutfağı, tas kebabı