Sütlaç Tarifi
sütlaç
evde sütlaç

Sütlaç Tarifi

Sütlaç Malzemeleri

  • 1 litre süt
  • 1 çay bardağı kırık pirinç
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası
  • 1 paket vanilya
  • İri kıyılmış fındık
  • Tarçın

Sütlaç Videosu

1. aşama

Sütlaç tatlımızı yapmaya başlamak için tenceremizin içine bir su bardağı suyumuzu almakla başlıyoruz. Yıkamış olduğumuz bir çay bardağı kırık pirincimizi suyumuzun içine ilave ediyoruz ve suyunu çekene kadar pirinçleri haşlıyoruz.

2. aşama

Haşlamış olduğumuz pirinçlerimizin içine bir litre sütümüzü ilave ediyoruz ve dibinin tutmaması için sık sık karıştırıyoruz. Sütümüz ve pirinçlerimiz özleşene kadar da pişirmeye devam ediyoruz. Pişirme süremiz yaklaşık olarak 30 dakika olmalıdır.

3. aşama

Daha sonra pişirme süremizin sonunda bir yemek kaşığı mısır nişastamızı yarım çay bardağı su ile eritip tenceremizin içine ilave ediyoruz. Arkasından bir su bardağı şekerimizi ve bir paket vanilyamızı ilave edip karıştırmaya başlıyoruz.

4. aşama

Sütlaç malzememiz kıvam alana kadar 10 dakika daha karıştırmaya devam ederek pişiriyoruz. Sütlacımız piştikten sonra kaselerimizin içine alıp tarçınla süslememizi yapıyoruz ve soğuması için biraz bekletip ılıyınca buzdolabına soğumaya bırakıyoruz.

5. aşama

Sütlaç tatlılarımız soğuduktan sonra buzdolabından çıkarabilir ve servis edebilirsiniz. Bu güzel hafif ve lezzetli sütlü tatlı sütlaç bazı ülkelerde soğuk servis yerine sıcak servis edilir ve yanına veya üzerine soğuk meyve ezmeleri konulur ve İskandinavya ülkelerinde de sadece yılbaşı günlerinde hazırlanıp servis edilir.

6. aşama

Onların sunumu şekilleri de biraz daha değişiktir. Artık servise hazır durumda olan sütlaçların tadına bakma zamanı. Hepinize afiyet olsun

Sütlaç Tarifi Açıklaması
Kasım 11, 2014

Hafif tatlı deyince aklımıza sütlü tatlılar gelir. Sütlü tatlı tarifleri deyince ise aklımıza ilk olarak sütlaç gelir. Bu tarifte biz de sizlere sütlaç yapımı tarifini vereceğiz. Ana malzemesi süt şeker ve pirinçtir sütlaç tariflerinin. Sütlaç Türk mutfağında en çok yapılan sütlü tatlıların başında gelir. Sütlaç tencere de yapılabildiği gibi fırında sütlaç ta yapılır. Oktay usta sütlaç tarifleri içinde fırında sütlaç tarifine de yer vermiştir. Fırında sütlaç tarifiyle yaptığımız fırın sütlaçta üzerinde kahverengi yanıksı ve çok lezzetli bir tabaka ile kaplanır. Fırın sütlaçta en güzel özellik en güzel tat bu leziz tabakadadır. Sütlaç yapılırken kimileri yumuşak olacak şekilde pirinçlerin diri tane tane kalmasını tercih eder kimileri pirincin ezilmiş olmasını tercih eder. Yine sütlaç kıvamı da kişiden kişiye değişen bir tercihtir. Kimi yoğun kıvamda bir sütlaç tercih ederken başka biri daha akıcı bir sütlaç tarifini lezzetli bulabilir. Sütlü tarifleri herkes tarafından farklı kıvamlarda yapılır. Hatta bu kıvam ve sütlaç tarifi her yöreye göre farklılık göstermektedir. Hatta şeker ölçüsü bile herkesin damak tadına göre değişir bu sütlü tatlının. Çok şekerli seveni olduğu gibi az şekerli seveni de vardır ve sütlaç en çok annelerimizin elinden yediğimiz gibi güzeldir. Her yediğimiz sütlaçta o ev yapımı sütlaç tadını ararız. Bizim sütlaç tarifimizi beğeneceğinizi umuyoruz çünkü tam orta karar da bir sütlaç tarifi verdiğimizi düşünüyoruz. Şimdi bizim sizlere sunacağımız lezzetli sütlaç tarifi videomuzu izleyerek herkesin damak tadına uygun leziz sütlaç nasıl yapılır öğrenelim.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Sütlü Tatlı Tarifleri
Yapması 20 dakika sürüyor.
Pişmesi 25 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler: resimli sütlaç tarifi, sütlaç nasıl yapılır, sütlaç tarifi