borek tarifi
sandal borek
evde borek tarifi

Peynirli Sandal Börek Tarifi

Peynirli Sandal Börek Malzemeleri

  • 2 adet yufka
  • 250gr peynir
  • 50gr kaşar peyniri
  • 2 adet yumurta
  • 100ml süt
  • 100ml sıvı yağ
  • 10 sap maydanoz

Peynirli Sandal Börek Videosu

1. aşama

Bu leziz ve kolay böreği yapmaya tabiki önce peynirli iç harcını hazırlayarak başlıyoruz. Bunun içine bir kaseye aldı0ğımız malzeme miktarlarında yazan orandaki beyaz peyniri çatalımızla eziyoruz. Ezdiğimiz peynire ince kıydığımız maydanozu ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İşte sandal böreğimizin iç harcını hazırlamak bu kadar.

2. aşama

Şimdi yuflarımızı fotoğraflarda gösterildiği şekilde keselim ve hazır hale getirelim ardından yufkaların üzerine süreceğimiz yumurtalı karışımı hazırlayalım bunun için yumurtaları bir kaseye alıp iyice çırptıktan sonra üzerine sıvı yağ ve sütü ekliyoruz işte böreklerimizin çıtır çıtır olmasını sağlamak için sadece böylesine kolay bir karışım hazırlamak işinize yarayacak.

3. aşama

Ardından uygun biçimde kestiğimiz yufkaların üzerine bu yumurtalı karışımından silikon fırçayla sürüyoruz. Her yerine eşit olarak yayılmasına dikkat edelim. Çünkü bu karışımın değmediği yerler fırının yüksek ısısı sebebiyle kuruyacaktır.

4. aşama

Böreklerimizi fotoğraflarda veya aşağıdaki videoda gösterildiği şekilde biçimlendiriyoruz. Kabaca anlatmak gerekirse ilk önce üçgen şeklindeki yufkaları sarıyoruz. Sardıktan sonra bir ucunda biraz sarılmamış yufka bırakıp yufkanın sarılmış iki ucunu birbiriyle birleştiriyoruz. İşte kayık şeklinde peynirli börek yapmak bu kadar kolay.

5. aşama

Tüm adımları eğer tamamladıysanız şimdi sıra fırın aşamasında! Fakat fırın tepsisine alacağımız sandal böreklerin tercihe göre üzerlerine biraz kaşar peyniri serebilirsiniz ve böreğin yufka bölümüne güzel kızartması için yumurta sarısı sürmeyi unutmayın. Bu işlemleride tamamladıktan sonra 200C fırında böreklerimizi 20-25 dakika pişirebilirsiniz.

Peynirli Sandal Börek Açıklaması
Kasım 11, 2014

Daha önce hiç sandal börek yapmayı denediniz mi yapımı gerçekten çok basit olan bunu mini peynirli börekleri kesinlikle çok seveceksiniz. Bazılarının aynı zamanda kayık börek dediği bu az yufka ile yapılan leziz börekleri denemekten hiç bir şey çıkmaz. Sadece bir adet yufka ile bizim yaptığımız gibi koca bir tepsi börek çıkarabilirsimiz. Fakat bizim ev yemeği tarifleri olarak sizlere önerimiz 2 yufka ile yapmanız. Aşağıdaki videodan bu leziz böreğin videosunu izleyebilirsiniz şimdiden afiyet olsun.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Börek Tarifleri
Yapması 20 dakika sürüyor.
Pişmesi 20 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler börek tarifi, kayık börek, peynirli sandal börek, sandal börek