evde pogaca tarifi
peynirli pogaca tarifi
pogaca tarifi

Gül Poğaça Tarifi

Gül Poğaça Malzemeleri

  • 5 su bardağı un
  • 1 su bardağı süt
  • 1 paket instant maya
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 adet yumurta
  • 200 gram beyaz peynir veya lor peyniri
  • 10-15 sap maydanoz

Gül Poğaça Videosu

1. aşama

İlk olarak derin bir kaseye bir paket mayayı bir yemek kaşığı şekeri alıyoruz. Ardından derin kasemize poğaçamızın daha iyi mayalanması için ılık sütümüzü ilave ediyoruz. Bu sayede poğaçamız daha hızlı mayalanacak. Bu halde on dakika bekletiriyoruz.

2. aşama

On dakika geçtikten sonra bir adet yumurtamızı ve yarım su bardağı sıvı yağımızı ilave ediyoruz mayalı poğaçamızın hamuru için tuzumuzu ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz. Şimdi unumuzu ekleyerek kulak memesi yumaşaklığında bir hamur elde edeceğiz. Un yaklaşık olarak 5 su bardağı olacak fakat lütfen beş su bardağını birden boca etmeyin. Yavaş yavaş ekleyerek istenilen yumuşaklıkta bir hamur elde edeceğiz.

3. aşama

Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde ettikten sonra hamurumuzun üzerini örtüp 30 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Bu mayalanma işlemi bizim için çok önemli çünkü mayalı poğaçamızın hamuru bu süre içinde harekete geçecek ve kabaracak. Eğer daha sağlıklı bir poğaça tarifi arıyorsunuz bu poğaçayı beyaz un yerine tam buğday unuyla yaparak çok daha sağlıklı bir poğaça tarifi yapmış olabilirsiniz. Not olarak söyleyelim tam buğday unuyla yaptığınız taktirde poğaçalarınız beyaz unun kabardağı kadar iyi kabarmayacaktık. 3 su bardağını tam buğday 2 su bardağını beyaz un kullanabilirsiniz.

4. aşama

Hamurumuz mayalanırken biz bu arada hamurumuzun iç malzemesini hazırlayalım bunun için 200gram beyaz peynirimizi çukur bir kaba alıyoruz ve çatalla veya bir kaşıkla ufalıyoruz. Çok fazla ufak yapmayalım ama rahatça poğaçaların içine koyabileceğimiz boyutta ufalanmış peynirler elde edelim.

5. aşama

Şimdi bu ufaladığımız peynire 10-15 sap maydanozumuzu ince ince kıyıp ilave edelim ve peynire tamamen karışmasını sağlayalım.

6. aşama

Ardından mayalanmış hamurumuzdan ceviz büyüklüğünde bezeler keserek merdane ile açalım ve dört bir yanından bıçak ile kesip orta kısımda malzemeyi koyabileceğimiz kadar yeri bırakalım. Yani dört taraftan tamamen kesmiyoruz. Eğer anlamadıysanız hemen sayfanın alt kısmında ki videoyu izleyebilirsiniz.

7. aşama

Poğaçalarımızı yağlı kağıt üzerine dizelim ve üzerlerine yumurta sarısı sürüp 15 dakika daha mayalanmaya bırakalım.

8. aşama

Son aşama olarak 200C fırında 20-25 dakika poğaçalarımız kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun!

Gül Poğaça Açıklaması
Kasım 11, 2014

Sizlere bu tarifimizde aslında yapımı çok kolay olan bir mayalı poğaça tarifi vereceğiz. Biz mayalı poğaçamızı gül poğaça tarifi ile birleştirerek sizlere yapımı çok kolay bir peynirli poğaça hazırladık. Normalde poğaça dendiğinde eminim aklınıza aşırı yağlı tarifler geliyordır. Fakat biz bu tarifimzde sizler için mümkün olduğunca hafif bir tarif hazırladık zaten içindeki yağ miktarının ne kadar az olduğunu görünce sizde şaşıracaksınız bu kadar az yağ miktarı ile elde edebileceğiniz en harika lezzetlerden birisi olan bu peynirli kolay poğaça tarifini denedikten sonra kesinlikle pastane poğaçalarını yemeyeceksiniz. Bildiğiniz gibi pastane poğçalarıda mayalı fakat içlerinde bulunan aşırı miktardaki margarin yüzünden hem çok ağır hemde çok yağlı bir poğaça haline geliyor. Hemde sade poğaçaya oranla bizim poğaçamız içinde kullandığımız peynir sayesinde daha besleyici ve besin değerleri yüksek bir tarif üretmiş oluyoruz. Bu poğaça adını verdiğimiz gül şeklinden oluyor emininiz poğaçaların fotoğrafını ilk gördüğünüz zaman zor bir poğaça tarifi olduğunu düşünmüşsünüzdür fakat bu poğaçayı yapmak gerçekten sizin için çok basit olacak. Oktay usta poğaça tarifi verirken bizim kullandığımızdan biraz daha fazla yağ kullanıyor fakat bizim kullandığımız malzemeler ile yapılan peynirli poğaça tarifide gayet leziz olacaktır. Bize güvenip malzeme miktarlarını değiştirmeden bu leziz tarifi uygularsanız sonucunu alacaksınız ve gül şeklinde yapmasanız bile başka şekillerde veya pastane poğaçası şeklinde bu tarifi uygulayabilirsiniz bu tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış söylediğimiz gibi gördüğünüz en sağlıklı ve en kolay poğaça tarifi bu! Eğer tarif aşamalarında gül poğaça nasıl yapılır anlamadıysanız videomuzuda izleyebilirsiniz.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Poğaça Tarifleri
Yapması 35 dakika sürüyor.
Pişmesi 25 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler ev yemeği tarifleri, gül poğaça, gül poğaça tarifi, kolay poğaça, mayalı poğaça, mayalı poğaça nasıl yapılır, oktay usta, poğaça tarifleri, poğaça yapımı