lokum tarifi
narli lokum
evde lokum

Lokum Tarifi

Lokum Malzemeleri

  • 800 gr şeker
  • 375 ml su
  • Yarım limon suyu
  • 120 gr mısır nişastası
  • 1 tatlı kaşığı krem tartar
  • 3 adet narın suyu (330 ml)
  • 1 su bardağı su (170 ml)
  • 160 gr pudra şekeri
  • 30 gr mısır nişastası

Lokum Videosu

1. aşama

İlk önce 375 ml suyumuzu tencereye alıyoruz ve üzerine 800 gram şekerimizi ilave ediyoruz. Biraz karıştırıp limon suyunu da üzerine ilave ediyoruz ve kaynaması için bırakıyoruz.

2. aşama

30 dakika kaynamış ve koyulaşmış olan şerbetimizin altını kapatıyoruz ve farklı bir tencerenin içine 170 ml suyumuzu alıyoruz. Üç adet narımızdan çıkmış olan 330 ml nar suyumuzu da tenceremizin içine ilave edip bir tatlı kaşığı krem tartar ilave ediyoruz.

3. aşama

Üzerine 120 gram mısır nişastasını ilave ettikten sonra yarım saat boyunca aralıksız olarak önce kaşıkla sonra mikserle karıştırıyoruz. Karışımımız koyulaştıktan sonra yavaş yavaş hazırlamış olduğumuz şerbeti ilave ediyoruz ve daha sonra mikserle karıştırıyoruz.

4. aşama

Biraz karıştırdıktan sonra videomuzda da gördüğümüz gibi şerbetimizden biraz daha döküp tekrar mikserle karıştırıyoruz. Şerbetin tamamını ilave ettikten sonra bir saat boyunca aralıksız olarak karıştırıp çok koyu bir kıvam alana kadar kaynatıyoruz.

5. aşama

Kıvam almış olan malzememizin altını kapatıp yağlı kağıt sermiş olduğumuz 20*20 boyutlarındaki tepsimizi bir çay kaşığı mısırözü yağı ile yağlıyoruz ve malzememizi tepsimizin içine boşaltıyoruz.

6. aşama

En az beş saat oda sıcaklığında bekletiyoruz. 160 gram pudra şekerimizi alıp geniş bir kabın içine döküyoruz ve üzerine 30 gram mısır nişastasını ilave ettikten sonra malzemeleri karıştırıyoruz ve bu karışımdan eleğimizin içine bir miktar alıp lokumumuzun üzerine serpiyoruz.

7. aşama

Daha sonra zemine yapışmasın diye zemine de biraz serpiyoruz ve lokumumuzu yağlı kağıt ile beraber alıp diğer tarafını çevirip zemine serpiştirdiğimiz karışımın üzerine koyuyoruz ve diğer tarafının üzerine de nişasta ve pudra şekerli karışımımızı serpiyoruz.

8. aşama

Karışımımızı lokumumuzun üzerine yaydıktan sonra pizza kesme bıçağı ile istediğimiz genişlikte parçalara bölüp bölmüş olduğumuz parçaları pudra şekeri ve mısır nişastası karışımımızın içine atıp narlı lokumlarımızın her yerinin karışıma bulanmasını sağlıyoruz.

9. aşama

Ağzı kapalı olan bir kap içinde serin bir ortamda Türk lokumumuzu saklayabiliriz. Narlı lokum tarifimizi beğenmenizi umarız. Afiyet olsun.

Lokum Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bu videolu tarifimizde özellikle bayram zamanlarında evimize giren lokum tariflerinde narlı lokum tarifimizi vereceğiz. Lokum tarifi Türklerle anılmaktadır. Bunun sebebi de lokum tatlısının bir Türk tatlısı olmasıdır. Çoğunlukla dışarıdan satın almış olduğumuz Türk lokumu izlediğiniz videolu Türk lokumu tarifimiz sayesinde evde de yapabileceğiniz bir tatlı haline gelecek. Oktay usta da Türk lokumuyla alakalı bir resimli tarif vermiştir. Yunanistan da lokum Türk lokumu olarak bilinmektedir ve Türkiye de servis edilmiş olduğu gibi orada da Türk kahvesinin yanında servis edilir. Lokum tatlısı tarifi çok çok çeşitli olarak yapılmaktadır. Bu lokum tarifleri arasında cevizli lokum tarifi de çok tercih edilen bir lokum çeşididir. Çeşitleri bakımından lokum internette aratıldığında narlı lokum ve cevizli lokum gibi birçok çeşidi olduğunu görebiliriz. Aynı zamanda lokum pasta tarifi içinde lokum kek tarifi ve lokum kurabiye tarifi içinde de kullanılabilir. Lokum kekte yine çok güzel bir tatlı tarifidir. Şerbetli bir tatlı olan lokma tarifi de lokum gibi yumuşak bir hamura sahiptir.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Tatlı Tarifleri
Yapması 12 saat sürüyor.
Pişmesi 60 saat sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler lokum nasıl yapılır, lokum tarifi, narlı lokum tarifi, türk lokumu