tarifi

Karnabahar Yemeği Tarifi

Karnabahar Yemeği Malzemeleri

  • 1KG KARNABAHAR
  • 1 ADET SOĞAN
  • 1 ADET HAVUÇ
  • 250GRAM KIYMA
  • 5 YEMEK KASIGI SIVI YAĞ
  • 1 YEMEK KASIGI DOMATES SALÇASI
  • YARIM ÇAY KASIGI KARABİBER
  • 1 TATLI KASIGI TUZ

Karnabahar Yemeği Videosu

1. aşama

Bizim karnabahar tarifimize gelecek olursak bir kilogram miktarındaki karnabarlarımızı alıyoruz ve videolu tarifimiz de gördüğünüz gibi çiçeklerini bıçakla ayırıp kesiyoruz.

2. aşama

Beş yemek kaşığı sıvı yağımızı tenceremizin içine aldıktan sonra ince ince doğramış olduğumuz bir adet soğanımızı yağımızın içinde kavurmaya başlıyoruz.

3. aşama

Sonra kavrulmuş olan soğanlarımızın içine 250 gram miktarındaki kıymamızı ilave ediyoruz. Kıymalarımızı da soğanla birlikte pişiriyoruz. Pişmiş olan kıymamızın içine bir yemek kaşığı domates salçamızı yarım çay kaşığı karabiberimizi ve bir tatlı kaşığı tuzumuzu da ilave ediyoruz. Malzemelerimizi karıştırıyoruz ve üzerine iki su bardağı kaynar suyumuzu da ilave ediyoruz.

4. aşama

Ayıklamış ve yıkamış olduğumuz karnıbaharlarımızı tenceremizin içine alıyoruz. Karnabahar yemeğimizi pişireceğimiz tenceremizin içine yerleştirdiğimiz karnıbaharlarımızın üzerine karnabahar yemeğimizin suyundan gezdirerek döküyoruz ve rendelemiş olduğumuz bir adet havucumuzu karnıbaharlarımızın üzerlerine paylaştırıyoruz.

5. aşama

Daha sonra tenceremizin kapağını kapatıp 30 dakika boyunca pişmesini sağlıyoruz. Sonra pişmiş olan karnabahar yemeğimizi tabakların içine alıp servis aşamasına geçiyoruz. Bu tarifte sizlere sunmuş olduğumuz etli karnabahar yemeğimizin lezzetini beğenmenizi umuyoruz ve sizlere afiyet olsun diyoruz.

Karnabahar Yemeği Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bu tarifte sizlere karnıbahar yemeği nasıl yapılır videolu tarifimizle göstereceğiz. Karnabahar yemeği çok seçilen bir yemektir. Bu yüzden karnıbaharı herkese sevdirebilecek karnabahar tarifleri hazırlayıp sağlık açısından faydalı bu sebzeyi lezzetli bir şekilde sizlere sunuyoruz. Karnıbaharın yaprakları lahana şeklindedir. Biz bu sebzenin etli kısmını karnabahar yemeklerinde kullanırız. Turpgillerden bir bitki olan karnıbahar bir kış bitkisidir. İçinde vitamin ve fosfor bulunan sebze karnıbahar sağlığımız açısından çok çok faydalı bir bitkidir ve karnabar sağlığımız açısından tüketmemiz gereken bir yiyecektir. Karnabahar sebzesinin yenilecek kısmı aslında karnabahar bitkisinin çiçekleridir. Bu faydalı sebzeyi pişirirken evde içinde bulunan fosfordan dolayı oluşan kokunun oluşmaması için karnıbaharımızı pişirdiğimiz suyun içine biraz tuz ve iki kaşıkta sirke ilave edip kaynatırız ve suyumuzun üzerinde köpükler oluştuktan sonra içine karnıbaharlarımızı atabiliriz ve bu sayede koku oluşumu engellenmiş olur. Oktay usta da bu yararlı sebze karnabaharla birçok lezzetli olduğunu düşündüğümüz karnabahar yemeği tarifi vermiştir. Karnabahar yemekleri tarifi arasın da bulunan karnabahar kızartması da çok leziz olur ve çok insan tarafından daha çok sevilir. Oktay usta karnabahar kızartması tarifini anlatırken karnabahar sebzesini seven kişilerden olduğunu ve karnabahar kızartmasını da çok sevdiğini söylüyor. Bunun dışında bir de karnıbahar fırında karnabahar tarifi olarak çıkar karşımıza. Fırında karnabahar tarifi de en beğenilen karnabahar yemekleri arasında yer alır ve fırında karnabaharın üzerine serpilmiş olan kaşar peyniri de bu karnabahar yemeği tarifinin ayrı bir lezzete kavuşmasını sağlar.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Sebze Yemekleri
Yapması 70 dakika sürüyor.
Pişmesi 40 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler karnabahar, karnabahar nasıl, karnabahar tarifi, karnabahar yemeği, karnıbahar, karnıbahar nasıl, karnıbahar tarifi, karnıbahar yemeği