karnabahar
karnabahar kizartmasi
karnabahar tarifi

Karnabahar Kızartması Tarifi

Karnabahar Kızartması Malzemeleri

  • Yarım kg karnabahar
  • 1 adet yumurta
  • Yarım su bardağı galeta unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Kızartma için ayçiçek yağı
  • Yoğurt
  • 2 diş sarımsak

Karnabahar Kızartması Videosu

1. aşama

Karnabahar kızartması için ilk olarak karnabaharlarımızı haşlamamız gerekiyor. Bunun için bir tencerede suyumuzu kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra tuzumuzu atıp karnabaharları tecnerenin kapağını kapatıp kısık ateşte 15 dakika haşlıyoruz ve haşlandıktan sonra bir tabağa alıp ılınmaya bırakıyoruz.

2. aşama

Ardından karnabarhları bulayacağımız karışımı hazırlayalım. Bunun için kırdığımız bir adet yumuratayı kasede çırpıyoruz yine başka bir kaseye galeta unu dolduruyoruz ve karnabaharları ilk önce yumurtaya ardından galeta ununa buladıktan sonra kızmış ayçiçek yağında kızartıyoruz. İşte karnabahar kızartması tarifi bu kadar kolay.

3. aşama

Son olarak üzerine dökeceğimiz sarımsaklı yoğurtu hazırlayalım bunun için sadece rendelediğimiz sarımsaklar ile yoğurdu karıştırıyoruz daha sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Karnabahar Kızartması Açıklaması
Kasım 11, 2014

Daha önce sizlere karnabahar yemeği tarfi vermiştik bu tarifimizde ise size detaylı olarak karnabahar kızartması nasıl yapılır anlattık. Karnabahar hem besin değerleri açısından çok değerli bir sebze hemde gayet hafif mideyi hiç rahatsız etmeyen bir gıda. Evde karnabahar kızartması yaptığınızda belki yağda kızardığı için size biraz rahatsızlık verebilir. Fakat karnabahar kızartması gerçekten çok leziz bir sebze kızartması tarifidir.Biz karnabahar kızartmasını hazırladıktan sonra yoğurtla servis ettik. Bu sayede tarifi biraz daha sağlıklı hale getirmiş olduk aynı zamanda sarımsaklı yoğurdun karnabahara verdiği tat gerçekten müthiş. Mutlaka karnabahar kızartması yaptıktan sonra sarımsaklı yoğurt dökerek yemelisiniz. Karnabahar kızartmasının fırında yapılan versiyonuda mevcut fakat bizim çok fazla normalde yağda kızartıldığı halde fırında yaptığımız tariflerimiz olduğu için karnabahar kızartmasınıda olduğu gibi yapmak istedik. Şimdiden afiyet olsun!

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Kızartma Tarifleri
Yapması 20 dakika sürüyor.
Pişmesi 20 saat sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler karnabahar, karnabahar kızartması, karnabahar kızartması nasıl yapılır, karnabahar kızartması tarifi