kabak tatlisi

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak Tatlısı Malzemeleri

  • 3 kg kabak
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1 paket vanilya
  • 2 yemek kaşığı bal
  • Ceviz

Kabak Tatlısı Videosu

1. aşama

Kabak tatlısı tarifimize soyulmuş olan üç kilogram balkabağımızı dilimleyerek başlıyoruz. Dilimlemiş olduğumuz kabaklarımızı tenceremizin içine yerleştiriyoruz ve üzerine üç su bardağı toz şekerimizi ilave ediyoruz.

2. aşama

Şekerin erimesi için iki saat süre ile beklememiz gerekiyor. Şekeri döktüğümüz dilimlenmiş kabakların üzerine bir paket vanilyamızı da ilave ediyoruz ve iki yemek kaşığı balımızı da malzemelerimizin üzerine gezdirip döküyoruz.

3. aşama

Sonra kapağı kapalı olarak yarım saat kadar hiç su koymadan kısık ateşte pişmesi için bırakıyoruz. Taşmaya başladığı anda tenceremizin kapağını açarak kabaklar yumuşayana kadar 15-20 dakika kadar daha pişirmeye devam ediyoruz.

4. aşama

Kabaklarımızın pişip pişmediğini kontrol ediyoruz ve eğer piştiyse ocağımızın altını kapatıp soğuması için bırakıyoruz. İri kıyılmış cevizlerimizle de kabaklarımızın üzerini süsleyip nefis lezzetine daha da güzel bir lezzet katıyoruz.

5. aşama

Kabak tatlımız soğuduğunda tatlı kabaklarımızı tatlı tabaklarımıza alıp servisini yapabiliriz ve muhteşem nefis bir lezzete sahip olan kabak tatlısı tarifimizi beğenmenizi umuyoruz ve afiyetle yemeninizi diliyoruz.

Kabak Tatlısı Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bu tarifimizde lifi bol olan bir meyve olan balkabağı ile kabak tatlısı tarifimizi yapacağız. Videolu balkabağı tatlısı tarifimizle çok faydalı olan balkabaklarımızı çok lezzetli bir hale getirmeniz için sizlere güzel bir anlatımı olan bir resimli bir video hazırladık. Türkiye de balkabağı meyvesi genellikle kabak tatlısı yapılmak için kullanılır fakat kabak hem tatlı tariflerin de hem de yemek tariflerin de kullanılabilir. Balkabağı dış ülkelerin bazılarında cadılar bayramında kullanılan vazgeçilmez bir sembol haline gelmiştir. Balkabağı, balkabağı tatlısı haricinde balkabağı çorbası olarak ta yapılır. Kabak çorbası çok faydalı bir besin kaynağını içerdiğinden gelişimleri açısından bebeklere ve çocuklara da verilmesi önerilir. Oktay usta kabak çorbası tarifini bir kilogram kabakla yapıyor. Kabak yemeği yapmak için de kullanabiliriz balkabağımızı. Kabak yemeklerinden yapılan yine balkabağı mücveri vardır. Kabak tarifleri oldukça besleyici ve oldukça lezzetli olurlar. Kabak meyvesinin çekirdekleri de kuruyemiş olarak yenilmektedir. Kabak meyvesi kadar kabak çekirdeği de sağlık açısından çok önemli bir yiyecek kaynağıdır. Bu yüzden kabaklarınızı soyduktan sonra çıkarmış olduğunuz kabak çekirdeklerini atmak yerine bir kaba alıp değerlendirmek isteyebilirsiniz. Lif açısından zengin ve içeriğinde madensel elementler barındıran bu yararlı meyve balkabağından yapacağımız balkabağı tatlısı tariflerini istersek fırında balkabağı tatlısı olarak yapılır ister de tencere de kabak tatlısı tarifleri olarak uygulayabiliriz. Balkabağını fırında kabak tatlısı olarak ta deneyebiliriz çok lezzetli olacaktır. Oktay usta kabak tatlısı tarifinde ceviz ve krokan kullanarak değişik bir tatlı kabak tatlısı yapmıştır. Biz balkabağı tarifimizi biraz şeker ve biraz da balla tatlandırıyoruz. Bu tatlandırma işlemi çoğunlukla şekerle gerçekleştirilir ama balla çok daha lezzetli bir sonuç alırız.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Tatli Tarifleri
Yapması 5 saat sürüyor.
Pişmesi 50 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler balkabağı tarifi, Balkabağı Tatlısı Tarifi, kaba, kabak tatlısı, kabak tatlısı nasıl yapılır, kabak tatlısı tarifi, tatlı kabak tarifi, tatlı tarifi