icli kofte tarifi
icli kofte
evde icli kofte

İçli Köfte Tarifi

İçli Köfte Malzemeleri

 • 300 gr az yağlı kıyma
 • 2 orta boy soğan
 • 1 yemek kaşığı domates ve biber salçası
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı pul biber
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 Çay bardağı çekilmiş ceviz
 • İki su bardağı ince bulgur
 • 200 gram az yağlı kıyma
 • 1 çay bardağı irmik
 • 1 çay bardağı un
 • Rendelenmiş bir büyük boy soğan
 • 2 yumurta
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı pul biber

İçli Köfte Videosu

1. aşama

Ocağımızın altını kısık bir şekilde açıyoruz ve 300 gram kıymamızı tenceremizin içine koyuyoruz. Kıymalarımız suyunu salana kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

2. aşama

Sonra iki adet soğanımızı ince ince doğruyoruz ve kıymalarımızın üzerine ilave ederek karıştırıyoruz ve kavuruyoruz.

3. aşama

Soğanlarımız da kavrulduktan sonra birer yemek kaşığı domates ve biber salçası ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.

4. aşama

Bir tatlı kaşığı pul biber ve yarım çay kaşığı karabiberi ilave ettikten sonra bir tatlı kaşığı tuzumuzu da malzemelerimizin üzerine ilave ediyoruz ve karıştırıyoruz.

5. aşama

Malzemelerimiz kavrulduktan sonra ocağımızın altını kapatıyoruz ve bir çay bardağı dövülmüş cevizimizi ilave edip karıştırıyoruz. Malzemelerimizi bir tepsinin içine soğuması için alıyoruz ve iç malzememizin hazırlığını bitirmiş olup dış malzememizin hazırlanışına geçiyoruz.

6. aşama

İlk önce bir su bardağı suyumuzu kaynatıyoruz.

7. aşama

İki su bardağı miktarındaki ince bulgurumuza bir su bardağı kaynar suyumuzu ilave ediyoruz ve kapağını kapatıp beklemeye bırakıyoruz.

8. aşama

Daha sonra büyük boy soğanımızı alıp rendeliyoruz ve 200 gram kıymamızı ve rendelediğimiz soğanı suda beklemiş olan bulgurumuzun içine ilave ediyoruz ve malzemelerimizi yoğurmaya başlıyoruz.

9. aşama

Birer yemek kaşığı domates ve biber salçamızı da malzememizin içine ilave edip bir tatlı kaşığı pul biber ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edip yoğurmaya devam ediyoruz.

10. aşama

Bir çay bardağı un ve bir çay bardağı irmiğimizi de malzemelerimizin içine ilave ediyoruz.

11. aşama

Arkasından iki tane yumurtamızı da malzemelerimizin içine ilave ediyoruz. Videolu tarifimizde yumurtalar üç adet gibi görünüyor ama bizim yumurtalarımızdan biri çift sarılı çıktı sebep bu Yumurtalarımızı ilave ettikten sonra malzemelerimizi tekrar yoğurmaya devam ediyoruz.

12. aşama

Malzememizin elimize yapışmaması için arada bir su alarak özlü bir hamur olana kadar yoğurmaya devam ediyoruz.

13. aşama

Ve geçiyoruz içli köfte yapılışına;

14. aşama

Yoğurmuş olduğumuz dış malzememizden yumurta büyüklüğünde parçalar alıyoruz ve başparmağımızla oyarak videolu tarifimizde görüldüğü gibi şekil veriyoruz. Şekil verirken elimizi sık sık ıslatıyoruz.

15. aşama

Şekil verdiğimiz malzememizin içine iki tatlı kaşığı iç malzememizden dolduruyoruz ve ağzını muntazaman kapatıp limon gibi şekil veriyoruz ve tepsimizin içine alıyoruz.

16. aşama

Daha sonra bütün içli köfte malzemelerimizi aynı şekilde hazırlayarak tepsimizin içinde biriktiriyoruz.

17. aşama

Tavamızın içine bir buçuk su bardağı ay çiçek yağımızı ilave ediyoruz ve hazırlamış olduğumuz içli köfteleri kızartmaya başlıyoruz.

18. aşama

İçli köftelerimizin bir tarafı kızardıktan sonra diğer tarafını da çeviriyoruz ve iki tarafının da nar gibi kızarmasını sağlıyoruz.

19. aşama

Pişmiş olan içli köftelerimizi tabağımıza alıyoruz ve içli köftelerimizin servisini sıcak olarak yapıyoruz. Sizlere kolay içli köfte yapabilmeniz için hazırladığımız videomuzu ve içli köfte tarifimizin lezzetini umarız çok beğenirsiniz. Afiyet olsun.

İçli Köfte Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bu tarifte sizlere biraz vakit ayırmanız gereken harika bir tarif sunacağız. Köfte tarifleri arasında yapımı biraz uğraştırsa da resimli tarifimiz sayesinde kolayca yapacağınıza inandığımız içli köfte tarifi lezzetine doyum olmayan enfes bir köfte tarifidir. İcli köfte aslında Arap mutfağından gelen bir yemek tarifidir ve asıl adı da kibbe olarak geçmektedir. Türk mutfağında da geleneksel bir yemektir içli köfte. İçli köfte yapımı biraz uğraş isteyen bir tarif olduğundan özel günlerde yapılan bir özel bir yemek tarifi kategorisindedir. İçli köfte tarifleri arasında Adana içli köfte de çok meşhurdur. Köfte tarifleri içinde çiğ köfte tarifi de yine icli köfte tarifi gibi özel bir köfte tarifidir. Çünkü çiğ köfte de içli köfte gibi biraz uğraş isteyen bir köfte tarifimizdir. İçli köfte yapılışı çok kolay olmamasına karşın sizin için hazırlamış olduğumuz içli köfte nasıl yapılır videomuzu izleyerek yaptığınızda çok daha kolay bir şekilde lezzetli içli köftenizi yapabileceksiniz. İçli köfte haşlama yöntemi ile de yapılabilmektedir. Oktay usta da içli köfte tarifini haşlama yöntemiyle yapmaktadır. İçli köfte tarifi bir de patatesli içli köfte olarak yapılmaktadır. Patatesli içli köftenin farkı da dış malzemesinin yani hamurunun içinde bulgur ve irmik yerine patates kullanılıyor olmasıdır. Hazır içli köfteler ise içli köfte makinası ile seri üretim şeklinde yapılır. Detaylı İçli köfte tarifi videomuzu izleyerek kolay içli köfte nasıl yapılır öğrenmeye başlayalım. İlk olarak tarifimize iç malzemenin hazırlanışı ile başlıyoruz.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Etli Yemek Tarifleri
Yapması 60 dakika sürüyor.
Pişmesi 20 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler içli köfte, içli köfte nasıl yapılır, içli köfte tarifi, içli köfte yapımı, resimli içli köfte