su böreği
börek tarifi
yalancı su böreği

Su Böreği Tarifi

  • 6 adet hazır yufka
  • 400gram lor peyniri
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 3 adet büyük boy yumurta
  • Yarım demet ayıklanmış yıkanmış maydanoz
  • Yarım çay kaşığı sofra tuzu
  • 2 su bardağı günlük süt
  • 1 su bardağı içme suyu

Yalancı Su Böreği Videosu

1. aşama

İlk olarak çukur bir kap alıyoruz ve içine 400gram lor peynirini ufalayarak ekliyoruz. Üstüne yarım demet ince kıydığımız maydonozumuzuda ekleyerek su böreğimizin iç malzemesini hazırlıyoruz.

2. aşama

Şimdi gelelim yufkalarımızı içine batıracağımız sıvıyı hazırlamaya. Daha öncede söylediğimiz gibi bu su böreği tarifi gerçekten çok besleyici içinde 3 adet yumurta var. Evet şimdi bu yumurtaları farklı bir çukur kaba kırıyoruz ve yarım çay kaşığı tuzumuzu ekliyoruz. 1 su bardağı sıvı yağımızı ilave ediyoruz.

3. aşama

Ardından hazır yufkalarımızı batıracağımız karışıma 1 su bardağı sıvı yağ ve 2 su bardağı günlük sütümüzüde ekliyoruz. Ardından bu malzemeleri çırpıcımız ile iyice karıştırıyoruz.

4. aşama

Bundan sonra yapacağımız tek şey yufkalarımızı bu karışıma batırarak tepsimize dizmek diyebiliriz. Fakat tabi ki bununda püf noktaları var. Bildiğiniz gibi su böreği tarifi normal bir börek tarifinden biraz daha farklı.

5. aşama

İlk olarak tepsimizi yağlıyoruz ve bir tane yufkamızı olduğu gibi tepsimize yayıyoruz. Ardından diğer yufkalarımızın her birini 4 eşit parçaya bölüyoruz. 6 adet yufkamızın 1 adetini tepsinin tabanına serdik yani elimizde 5 adet yufka var. Bunları 4 parçaya böldüğümüzde elimizde 20 parça yufka olacak. Bunlardan 10 tanesini peyniri yaymadan önce 10 tanesini peyniri yaydıktan sonra ıslatarak tepsimize diziyoruz ve en alta serdiğimiz yufkayı diğerlerinin üzerine bohça gibi kapatıyoruz ve yufkaları ıslatmak için kalan sıvıyı böreğin üst kısmına döküyoruz. İşte yalancı su böreği tarifi bu kadar kolay geriye kaldı hazırladığımız böreği dolapta 2 saat bekletmek.

6. aşama

2 saat beklettikten sonra yalancı su böreğimizi dilimlere bölüyoruz ve 200c fırında 40-45 dakika pişiriyoruz. Ardından sevdiklerinize servis edebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz! Bir sonraki tarifimizde görüşmek üzere videomuzu izlemeyi unutmayın!

Yalancı Su Böreği Açıklaması
Kasım 11, 2014

Su böreği dendiğinde sanırım herkesin aklına çok zor yalancı su böreği tarifleri geliyordur veya yapımı çok kolay olan peynirli börek tarifi. Evet, ev yemeği tariflerinin sizler için hazırladığı yani tarifte sizlere aşama aşama yalancı su böreği nasıl yapılır detaylı olarak anlattık. Bu tarifi deneyerek sizde aileniz için çok sağlıklı bir börek tarifi hazırlamış olabilirsiniz. Yalancı su böreği tarifleri genelde pek lezzetli olmaz diye bilinir fakat biz bu tarifimzde bunu değiştirerek aslında yalancı su böreğininde en az gerçek su böreği kadar lezzetli olabileceğini göstermek istedik.

Her tarifimizde olduğu gibi yalancı su böreği tarifinide kendimize göre değiştirerek ve hafifleterek sizler için yepyeni su böreğinin lezzetine daha yakın peynirli maydanozlu börek tarifi hazırladık. Bu tarifi videoya çektik, resimli olarak hazırladık ve adım adım nasıl yapıldığını malzemeleriyle birlikte yazdık. Yalancı kolay su böreği yapmak isteyen birisinin biz ev yemeği tarifleri sitesine girdikten sonra bu kolay böreği yapamamanızı imkansız kıldık. İçinde bulunan yüksek peynir oranı ve 3 tane yumurtayla hem çok sağlıklı hemde çok besleyici olan bu börek ile aileniz ve sevdikleriniz için sağlıklı bir öğün şeklinde sunabilirsiniz. Yanına bir ayran yaptığınızda gerçekten börek yemiş olmanıza rağmen gayet sağlıklı beslenmiş olursunuz. Normalde başta su börekleri olmak üzere tüm börek tariflerinin içindeki yağ miktarı biraz yüksektir. Biz bunu bu tarifimizde değiştirerek bu börek tarifimizde çok az yağ kullandık bu sebeple ortaya çok daha sağlıklı bir su böreği tarifi çıktı.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Börek Tarifleri
Yapması 60 dakika sürüyor.
Pişmesi 45 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:300
Yağ:25
Karbonhidrat:12
Protein:5
Kolestrol:7
Sodyum:120
Anahtar Kelimeler börek tarifi, hazır yufkalı börek, peynirli börek, su böreği tarifi, tepsi böreği, yalancı su böreği