halka tatlisi
serbetli tatli
halka tatlisi tarifi

Halka Tatlısı Tarifi

Halka Tatlısı Malzemeleri

  • 2 su bardağı su
  • 50gram tereyağı
  • 3 adet yumurta
  • 2.5 su bardağı un
  • 2 yemek kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı irmik
  • 3 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • Yarım limon suyu

Halka Tatlısı Videosu

1. aşama

Halka tatlımızı yapmaya tencerimize suyumuzu alarak başlıyoruz. Isınan suyun içine ereyağımızı atıp erimesini sağlıyoruz ve kaynayan suya unumuzu ilave ediyoruz. Malzemelerimizi güzelce karıştırıyoruz.

2. aşama

Malzememizi daha kolay soğuması için bir kasenin içine alıyoruz.

3. aşama

Geçiyoruz şerbetimizi hazırlamaya ve suyumuzu tencerenin içine alıp üzerine de şekerimizi ekledikten sonra karıştırıyoruz. Kaynayan şerbetimizin üzerine limon suyunu ekleyip karıştırıp altını kapatıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

4. aşama

Ilımış olan hamurumuzu alıyoruz ve diğer malzemelerimiz olan irmik nişasta ve 1 adet yumurtamızı da üzerine ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Hamur yoğuruldukça diğer iki yumurtamızı da yavaş yavaş üzerine ilave ediyoruz ve hamurumuz pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar yoğuruyoruz.

5. aşama

Pürüzsüz bir kıvam almış olan hamurumuzu krema poşetine dolduruyoruz ve oda sıcaklığında olan yağımızın içine halka şeklinde sıkıyoruz.

6. aşama

Halka şeklinde sıktığımız hamurların ucunu makas yardımıyla kesiyoruz. Bıçak kullanmıyoruz çünkü hamurumuzun şekli bozulacaktır.

7. aşama

Halka tatlısı hamurlarımızı sıktıktan sonra güzelce kızartıyoruz.

8. aşama

Kızaran halka tatlılarımızı hemen soğuk şerbetimizin içine alıyoruz.

9. aşama

Soğuk şerbetin içinde 2 dk bekleyen halka tatlı hazır ve artık servis tabağına alınabilir.

Halka Tatlısı Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bu kez leziz bir tarif ile karşınızdayız! Sokak tatlısı olarakta bilinen bu lezzetli tatlı tarifinin çok kolay bir yapılışı var. Genellikle sokaklarda seyyar satıcılar tarafından satıldığı için sokak tatlısı olarakta bildiğimiz tatlıyı evde yapmak çok keyifli olacak. Halka tatlısı tarifi Oktay usta tatlı tarifleri arasında da bulunan bir tarif. Halka tatlı pişirilme aşamasında genellikle kızgın yağ içine atılarak pişirildiği bilinir. Fakat biz halka tatlısı pişirilirken yağın oda sıcaklığında olması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Çünkü hamur kızgın yağ içine atıldığında içi pişmemiş olur. Bu sebepten size tavsiyemiz halka tatlısı için yağınızı oda sıcaklığında tutmanız. Oktay usta da halka tatlısı tarifleri gibi yumurtalı yapılan tatlıları oda sıcaklığındaki yağda kızartıyor

Halka tatlımızın hamurunu hazırladıktan sonra krema poşetiyle tatlı hamurumuzu sıktıktan sonra bıçakla kesmiyoruz,makas kullanarak kesiyoruz. Tarif aşamalarımızda da belirttiğimiz gibi bıçakla kesmek hamurumuzun şeklinin bozulmasına neden oluyor. Evde halka tatlısı yapılışı aynı zamanda sağlığımız açısından da bizim için çok daha güvenlidir. Kullanılan yağ ve temizlik açısından içimize sindiği için halka tatlısı dışarda yediklerimizden çok daha leziz bir tatlı olacaktır. Evimizde kolayca yapabildiğimiz şerbetli mayasız kolay sokak tatlısının hem yapılışı hem de lezzeti bakımından sizlere çok keyifli geleceğini düşünüyoruz. Umarız düşündüğümüz gibi beğenirsiniz. Afiyet olsun.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Şerbetli Tatlı Tarifleri
Yapması 30 dakika sürüyor.
Pişmesi 15 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler halka tarifi, halka tatlısı, şerbetli tatlı tarifi