evde kebap tarifi
kebap tarifi
tepsi kebabi tarifi

Antakya Tepsi Kebabı Tarifi

Antakya Tepsi Kebabı Malzemeleri

 • 750gram orta yağlı kıyma
 • 1 adet kuru soğan
 • Yarım demet maydanoz
 • 1 adet kapya biber
 • 2 diş sarımsak
 • 2 adet domates
 • 4 adet çarliston biber
 • 1 tatlı kaşığı salça
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı pulbiber
 • 1 çay kaşığı acı toz biber

Antakya Tepsi Kebabı Videosu

1. aşama

İlk olarak bir adet kuru soğan, iki diş sarımsak, yarım demet maydanoz ve bir adet kapya biberimizi rondodan geçiriyoruz.

2. aşama

Rondoda doğradığımız malzemelerimizi 750 gram miktarındaki orta yağlı kıymamızın üzerine ilave ediyoruz.

3. aşama

Sonra bir tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı acı toz biber ve bir tatlı kaşığı pul biberimizi malzemelerimizin üzerine ilave ediyoruz ve yoğurmaya başlıyoruz.

4. aşama

Tepsimizi alıp bir tatlı kaşığı salçamızı tepsimizin tabanına videolu tarifte de izleyeceğiniz gibi güzelce yayıyoruz.

5. aşama

Arkasından da hazırladığımız tepsi kebabı malzememizi koyuyoruz ve yine videomuzda gördüğünüz gibi güzelce yayıyoruz.

6. aşama

Bıçağımızı alarak sini kebabımızı parçalar halinde kesiyoruz ve üzerine dilimlemiş olduğumuz iki adet domates ile birlikte dört adet çarliston biberimizi de yerleştiriyoruz.

7. aşama

Fırınımızı 200 C de açarak tepsimizi fırına sürüyoruz ve 45 dakika pişmesini bekliyoruz.

8. aşama

Süre sonunda pişmiş olan Antakya tepsi kebabı tarifimizi fırından alıyoruz. Dediğimiz gibi piştiği için Hatay kebabı biraz küçülmüş olarak fırından çıkacak. Pişen sini kebap servis tabaklarına alındıktan sonra servis edilmeye hazır durumdadır.

9. aşama

Bu kolay tepsi kebabı tarifini sizler için hazırlamış olduğumuz videoyla çok daha pratik bir şekilde yapmış olmanızı ve beğenmenizi umuyoruz. Afiyet olsun.

Antakya Tepsi Kebabı Açıklaması
Kasım 11, 2014

Bu kebap tarifimiz enfes yemek tarifleri barındıran Antakya mutfağından geliyor. Antakya tepsi kebabı tarifi hem çok kolay yapımı olan hem de lezzetine doyamayacağınız yöresel kebap tariflerinden biridir. Ayrıca Antakya tepsi kebabı tarifi Hatay’ın en çok sevilen yemeklerindendir. Tepsi kebabı malzemeleri de tarifi gibi kolay elimizde bulunan malzemelerden oluşmaktadır. Hatay tepsi kebabı çeşitlendirilerek patlıcanlı tepsi kebabı ve patatesli tepsi kebabı tarifi gibi çeşitli olarak ta yapılan bir kolay kebap tarifidir. Tepsi kebabı diğer bir adıyla da sini kebabı olarak bilinir. Hatay kebabı zengin yöresel yemek tariflerimiz içinde yer alır ve çok uğraş gerektirmeyen tepsi kebabı yapılışı bakımından diğer kebap tariflerine çok kolaydır. Sini kebabı tarifi pişmeden önce malzemeler bütün tepsiye ya da siniye yayılır ama piştiğinde Hatay sini kebabı ebat olarak çekiyor ve daha küçük bir hale geliyor. Tepsi kebabı tarifi püf noktalarından biri kıymamızın yağsız olmaması gerektiğidir. Orta yağlı kıyma kullandığımızda Antakya tepsi kebabı tarifimiz çok daha harika bir lezzete sahip olacaktır. Çok zengin bir mutfağa sahip olan Hatay mutfağından seçmiş olduğumuz tepsi kebabı Oktay usta resimli yemek tarifleri arasında da yerini almıştır. Oktay usta da kolay tepsi kebabı tarifi hazırlarken bizim gibi orta yağlı kıyma kullanmayı tercih ediyor ve Oktay usta sini kebabı pirinç pilavı ile birlikte servis edildiğinde güzel bir sunum olacağını söyleyerek bir tüyo veriyor. Bütün bunlardan sonra tepsi kebabı nasıl yapılır öğrenme zamanı geldi. Antakya tepsi kebabı tarifi videolu ve resimli anlatımımızı izliyoruz ve harika ve kolay tepsi kebabı nasıl yapılır öğrenmeye başlıyoruz.

Tarif Bilgileri:

Aşçı ismi
Türk Mutfağı
Etli Yemek Tarifleri, Kebap Tarifleri
Yapması 60 dakika sürüyor.
Pişmesi 15 dakika sürüyor.
Porsiyon: 8 kişilik
Besin Degerleri:

Beslenme: Yuksek oranda Yağ Içerir
Kalori:210
Yağ:6
Karbonhidrat:10
Protein:2
Kolestrol:6
Sodyum:80
Anahtar Kelimeler antakya tepsi kebabı, tepsi kebabı, tepsi kebabı tarifi